Historia firmy

2023 IV SUNEX DIAMENTEM FORBSA 2023
  III Udział w targach ISH we Frankfurcie nad Menem
  III SUNEX SA został laureatem w kategorii SPÓŁKA ROKU z indeksu sWIG80 na GPW w Warszawie
  I Nabycie 100% udziałów w austriackiej spółce Krobath Bad Heizung Service GmbH
2022 X Nabycie przez Spółkę nieruchomości biurowych i fabrycznych o powierzchni łącznej 1,2661 ha
  I Założenie spółki zależnej w Niemczech - SUNEX GmbH
2021 XI SUNEX KOLEJNY RAZ DIAMENTEM FORBESA
  V Zakup 100% udziałów spółki PEP
2020 XII Nabycie nowej nieruchomości w sąsiedztwie siedziby Spółki
  XI Ukończenie realizacji inwestycji realizowanej pod nazwą "Wdrożenie innowacji poprzez komercjalizację wyników prac B+R kluczowym krokiem do umocnienia pozycji lidera w branży" i polegającej na rozpoczęciu własnej produkcji zbiorników C.W.U.
  I Otrzymanie wyróżnienia Gazela Biznesu 2019
2019 XI SUNEX S.A. laureatem „Diamentów Forbesa” 2020
  III Udział w targach ISH we Frankfurcie nad Menem
2018 VII Udzielenie przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej patentu na wymiennik klimatyzacji solarnej stosowany w solarnych systemach klimatyzacji i ogrzewania budynków
  V Otrzymanie certyfikatu potwierdzającego zgodność z normą ISO PN-EN 9001:2015 i ISO PN-EN 14001:2015
2017 X Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Spółki pt. "Badanie wpływu innowacyjnych rozwiązań w zakresie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w systemie grzewczo-klimatyzacyjnym budynków".
  IX Otrzymanie nagrody "Marka Śląskie" w kategorii „Produkt” za pompę ciepła Nexus
  VII Przyznanie dofinansowania do projektu pt. "Wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych kluczem do pozyskania nowych rynków zbytu, ograniczenia kosztów i wzmocnienia pozycji konkurencyjnej"
  V Otrzymanie certyfikatu Złoty płatnik 2016 - najwyższy Wskaźnik Moralności Płatniczej (PMI)
  IV Otrzymanie nagrody "Zielone Czeki" przez pracowników SUNEX S.A. w kategorii innowacje i technologie za działalność w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych przyznawanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
  III Udział w targach ISH we Frankfurcie nad Menem
  III Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017  za realizację projektu „Badania mające na celu rozwój pomp ciepła proekologicznego źródła energii poprzez rozbudowę działu B+R oraz badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi”
2016 XII SUNEX S.A. laureatem w konkursie EkoKarlik 2016
  IX Otrzymanie Certyfikatu Wiarygodności Creditreform
  VI Certyfikacja procesu spawalniczego zgodnie z normą PN-EN ISO 3834-2
  V Otrzymanie certyfikatu Złoty płatnik 2015 - prestiżowe wyróżnienie świadczące o rzetelności firmy przyznawane przez Euler Hermes Collections, lidera w zarządzaniu należnościami.
  IV Wdrożenie zakładowej kontroli produkcji
  II Wprowadzenie do oferty nowej generacji pomp ciepła DROPS oraz GELBI 4 przeznaczonych do produkcji C.W.U.

2015

  Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2015r.: 163 osoby
IX Tytuł INNOWATOR ŚLĄSKA dla pompy ciepła NEXUS.
VII Debiut SUNEX S.A. na GPW.
V II miejsce na polskim rynku kolektorów słonecznych za 2014 rok.
IX Udział w targach ISH we Frankfurcie.
II Nominacja do tytułu "Spółka roku na rynku NewConnect"
I Pompa ciepła NEXUS - premiera rynkowa

2014

IX Kotłownia hybrydowa - wzór przemysłowy zgłoszony w Urzędzie Patentowym.
V Wdrożenie strategii CSR w spółce SUNEX S.A.
IV Wdrożenie systemy kodów QR

2013

IX Otrzymanie dofinansowania do realizacji projektu "Opracowanie solarnego systemu hybrydowego"
V Udział Spółki SUNEX S.A. w Targach SOLAREXPO w Mediolanie
I Otrzymanie Certyfikatu Innowacyjności przyznawanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

2012

XI Tytuł Gepard Biznesu 2011
V Nominacja SUNEX S.A. do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

2011

XI Uzyskanie dofinansowania projektu „Sunex – debiut na NewConnect” z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Podpisanie aktu notarialnego przekształcającego Sunex w Spółkę Akcyjną.
Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej pt.: „Opracowanie nowego typu układu elektronicznego regulatora kolektora słonecznego jako element wzmocnienia pozycji konkurencyjnej firmy Sunex Sp. z o.o.”, w którego wyniku stworzony będzie nowoczesny regulator elektroniczny.
VII Uzyskanie certyfikatu Solar Keymark dla kolektorów próżniowych.
II Zmiana formy prawnej oraz nazwy firmy na Sunex Spółka Akcyjna, bądź skrót Sunex S.A. Nowy nr KRS: 0000375404.
2010 XII Wyróżnienie tytułem „Gazela Biznesu” przyznanym przez redakcję „Puls Biznesu” średniej wielkości firmą dynamicznie się rozwijającym.
IX Wyróżnienie statuetką GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii, projektu resortu środowiska wspierającego polskie przedsiębiorstwa branży ekologicznej na arenie międzynarodowej.
VIII Zarejestrowanie podwyższenie kapitału zakładowego firmy Sunex do 16.000.000 PLN.
VI Sunex oficjalnym partnerem Konferencji WallStreet – Zakopane 2010, organizatorem której jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych i KDPW.
Udział w Międzynarodowych Targach Intersolar w Monachium, mający na celu przedstawienie nowych technologii i rozwiązań z zakresu energii odnawialnej.
Uhonorowanie tytułem Laureata oraz otrzymanie Srebrnego Godła w kategorii QI – PRODUCT – produkt najwyższej jakości w dziedzinie urządzeń solarnych w konkursie Najwyższa Jakość Quality International 2010.
V Udział w misji Ochrona Środowiska 2-8 Maja 2010 EXPO w Szanghaju.
Utworzenie 3-osobowej Rady Nadzorczej w składzie: Gerard Kalyciok, Kazimiera Budzyńska , Sebastian Bogus.
III Przyznanie dofinansowania II etapu projektu: „Wdrożenie nowych rozwiązań z zastosowaniem technologii TOX oraz innych ulepszeń w procesie produkcji kolektora słonecznego”.
I Wstąpienie do Klastera Technologii Energooszczędnych, gdzie Sunex działać będzie w grupie roboczej zajmującej się systemami solarnymi.
2009 XII Wyróżnienie Gazele Biznesu 2009.
XI Utworzenie profesjonalnego laboratorium testowego do kolektorów słonecznych.
X Otrzymanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w obrocie celnym. Procedury uproszczone pozwalają na upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurami celnymi, poprzez odformalizowanie czynności związanych z dokonaniem zgłoszenia celnego.
IX Podwyższenie wysokości kapitału zakładowego do wysokości 1.000.000PLN.
V Udział w targach SOLAREXPO 2009 w Veronie, Włochy. Projekt ten objęty jest dofinansowaniem w ramach działania 1.2.2 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Wygrana w konkursie „Kierunek NewConnet. Wygraj bezpłatny debiut”.
Udział w targach GENERA’09 Energy and Environment International Trade Fair w Madrycie, Hiszpania. Projekt ten objęty jest dofinansowaniem w ramach działania 1.2.2 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Udział w targach Intersolar 2009 w Monachium, Niemcy. Projekt ten objęty jest dofinansowaniem w ramach działania 1.2.2 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
III Wyróżnienie „Diamenty Forbesa 2009” nadane dla firmy Sunex Sp. z o. o. przez miesięcznik „Forbes”.
II Udział w targach Renewable Energy Exhibition 2009 w Lyonie, Francja. Projekt ten objęty jest dofinansowaniem w ramach działania 1.2.2 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
2008 XII Wdrożenie w dziale technicznym profesjonalnego programu wspierającego projektowanie SOLID WORKS. Spółka w 2008 roku poszerzyła ofertę o kolektory próżniowe oraz grupy pompowe.
Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2008r.: 148 osób
XII Wyróżnienie Gazele Biznesu 2008.
XI Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2008 na kolektor płaski RE 2,85.
VII Uzyskanie certyfikatu zgodności dla kolektorów Serii Re 2.51, Re 2.85 wydanego przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Zakład Jakości i Niezawodności Jednostkę Certyfikującą Wyroby.
VI Certyfikat „Przejrzysta Firma” nadawany za publikację sprawozdań finansowych i przekazanie ich Dun and Bradstreet Poland.
V Udział w targach „Genera 2008” w Madrycie – celem było umocnienie pozycji na rynku i pozyskanie nowych klientów.
V Udział w targach „Intersolar 2008” w Monachium – celem było spotkanie z obecnymi klientami, umocnienie pozycji na rynku, pozyskanie nowych klientów.
III Uzyskanie certyfikatu PN-EN ISO 9001:2001; PN-EN ISO 14001:2005 w zakresie „Produkcja kolektorów słonecznych, zestawów montażowych, systemów połączeniowych, grup pompowych i wyposażenia solarnego oraz świadczenie usług związanych ze sprzedażą regulatorów solarnych, zasobników i naczyń przeponowych”.
II Zmiana siedziby – przeniesienie administracji do większego przestronnego biurowca, co miało wpływ na poprawę reprezentacji oraz na lepszą organizację pracy.
I Wdrożenie systemu klasy ERP. Przechowywane w nim informacje są zapisane, połączone i zarządzane poprzez jedną, centralną bazę danych. Exact Globe, łącząc w sobie funkcjonalności księgowości finansowej, logistyki, zarządzania produkcją i projektami oraz systemu kadrowego, zapewnia dostęp do bieżących informacji oraz umożliwia wszelakie raportowanie.
2007   Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2007r.: 88 osób
VIII Wyróżnienie Gazele Biznesu 2007.
VII Uzyskanie certyfikatu Solar Keymark dla kolektorów PIX 2.0, PIX 2.51, PIX 2.95.
III Udział w targach GENERA 2007 w Madrycie.
II Uzyskanie certyfikatu Solar Keymark dla kolektorów SX 2.0, SX 2.51, SX 2.85. Znak jakości SOLAR KEYMARK dla produktów solarnych potwierdza zgodność wyrobów z wymaganiami norm europejskich EN 12975 i EN 12976. Składają się na niego testy wydajności i trwałości kolektorów oraz inspekcja linii produkcyjnej, która aby zapewnić stałą jakość wyrobów powtarzana jest, co roku. Warto dodać, iż kolektory przeznaczone do testów wybierane są losowo z produkcji bezpośrednio przez organ testujący.
II Uzyskanie pozytywnych wyników testów wydajnościowych zgodnych z normą EN 12975 dla kolektorów serii Basicx 2.0 (certyfikat INTA).
I Uzyskanie pozytywnych wyników testów wydajnościowych zgodnych z normą EN 12975 dla kolektorów serii Basicx 2.51 (certyfikat INTA).
2006 XII Realizacja inwestycji polegającej na rozbudowie szatni i jadalni oraz zakupie maszyn produkcyjnych. W ramach inwestycji powstało 5 nowych miejsc pracy. Spółka w 2006 roku rozpoczęła produkcję nowych rodzajów kolektorów typu SX 2,51 , Premium Pro 2.85 oraz linię kolektorów Kelvin.
Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2006r.: 74 osoby
VI Zakończenie realizacji projektu: „Wdrożenie nowej technologii produkcji absorbera kolektora słonecznego poprzez zakup maszyn”. Wprowadzenie do seryjnej produkcji innowacyjnej technologii lutowania powierzchniowego absorberów – pierwszej tego typu technologii w branży techniki solarnej.
I Zakończenie realizacji projektu: „Wdrożenie nowej technologii gięcia malowanej ramy aluminiowej kolektora słonecznego”.
2005   Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2005r.: 24 osoby
2004 VIII Uzyskanie certyfikacji znakiem „Der Blaue Engel” (Błękitny Anioł) dla kolektorów serii BASICX oraz MIK przyznawanym przez rząd federalny Niemiec. Produkowane kolektory słoneczne zostały poddane testom wydajności energetycznej kolektora w Instytucie ITW Stuttgart wg RAL–UZ 73.
Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2004r.: 18 osób
V Zakończenie realizacji projektu: „Wdrożenie nowej technologii lutowania powierzchniowego absorbera kolektora słonecznego”, dofinansowanego w ramach „PHARE 2000 – Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstwa”.
2003   Rozpoczęcie działalności Spółki. Poniesienie nakładów inwestycyjnych na modernizację hali produkcyjnej oraz zakup urządzeń stanowiących profesjonalne wyposażenie linii produkcyjnej.
Stan zatrudnienia na dzień 31.12.2003r.: 8 osób
2002 XII Powstanie spółki "SUNEX"